Hlavní obsah
Tomografie mozku 74letého pacienta s Alzheimerovou chorobou. Nemoc způsobuje změny na mozku a to jak atrofii (změnšování), tak i rozšiřování dutin (bílá místa). Foto: Profimedia.cz

Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění, při kterém dochází k nevratným změnám na mozku a poklesu takzvaných kognitivních funkcí - myšlení, paměti, úsudku. Je nejčastější příčinou demence. Nemoc je nevyléčitelná, lékaři však dokážou zpomalit její průběh.

Tomografie mozku 74letého pacienta s Alzheimerovou chorobou. Nemoc způsobuje změny na mozku a to jak atrofii (změnšování), tak i rozšiřování dutin (bílá místa). Foto: Profimedia.cz
Alzheimerova choroba

Nemoc způsobuje ukládání bílkoviny betaamyloidu v mozkové kůře. Změny postupně působí rozpad nervových vláken a nervových buněk. Přesná příčina tohoto procesu není známá, ale existují rizikové faktory, s nimiž je jasně spjat větší výskyt onemocnění. Mezi ně patří hlavně věk a dědičnost.

Onemocnění postihuje hlavně starší osoby, výjimečně je ale může dostat (zejména zdědit) i mladý člověk.

Podle některých vědců lze říct, že až dvojnásobná pravděpodobnost rozvoje demence hrozí obézním lidem s vysokým tlakem nebo cholesterolem. Pokud se spojí všechny tři faktory dohromady, zvýší se riziko až šestkrát.

Choroba dostala jméno po Aloisi Alzeimerovi, který onemocnění v roce 1907 jako první popsal.

Příznaky

Nemoc nastupuje pozvolna a u každého má různě rychlý průběh. Nemocný má často potíže s pamětí, rozhodováním a komunikací. Celkově působí zmateně. Později se už není schopen vyjadřovat a ani nedokáže porozumět tomu, co ostatní říkají. Nemoc provázejí i poruchy hybnosti.

Prevence

Jelikož přesná příčina nemoci není známa, lze jen těžko popsat preventivní chování. Vědci zatím doporučují udržovat zdravý životní styl, včetně pravidelné fyzické i psychické aktivity. Udržení kondice, regulace krevního tlaku a snížení cholesterolu může podle některých riziko snížit o 15 až 20 procent. Co se týče léčby, do budoucna vkládají experti velké naděje do výzkumu zárodečných kmenových buněk.

Výskyt

Alzeimerovo onemocnění se vyskytuje u 5 % populace starší 65-ti let a téměř u třetiny populace starší 85-ti let. Celkově se počet nemocných v ČR pohybuje kolem 150 tisíc (2018). Do roku 2036 by pak podle odhadů měl počet vyrůst na 300 tisíc. U 50 % osob nad 85 let trpících demencí má její rozvinutí na svědomí právě Alzheimerova choroba. Ženy jsou nemocí ohroženy nepatrně více než muži.

V současnosti má Alzheimerovu nemoc na světě asi 30 miliónů lidí (jak uvádí wikipedia.cz). Někteří odborníci varují před epidemiítohoto onemocnění. Podle nich může v roce 2050 nemocí trpět až 106 miliónů lidí. Příčinou je celkové stárnutí světové populace. Experti proto doporučují vypracovat národní plány boje proti Alzheimerově nemoci.

Podrobnější informace a užitěčné rady pro nemocné i příbuzné pacientů trpících Alzheimerovou chorobou naleznete na stránkách  www.alzheimer.cz a www.gerontologie.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků