„Hejtmani vnímají, že kvalita středního školství je velmi kritická až tristní a hovoří o tom čísla a výsledky maturit z letošního roku. 37,2 procenta studentů nebylo připuštěno k maturitám, nebo ji nesložilo,“ upozornila v pátek šéfka Asociace krajů ČR Jana Mráčková Vildumetzová.

Podle hejtmanů by se měla zavést jednotná minimální bodová hranice pro přijetí, v pátek to řešili na jednání s vládou. U ministra školství Plagy ale nepochodili.

Předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (vlevo) a premiér Andrej Babiš

Předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (vlevo) a premiér Andrej Babiš

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

„Ta debata byla vzrušená. Shodli jsme se, že se snižuje úroveň vzdělání na středních školách a ten problém je potřeba řešit. Ale myslím, že bodová hranice nic neřeší, ten problém je hlubší,“ prohlásil po jednání Plaga.

Současná praxe je taková, že se v Česku dělají od loňska na všechny maturitní obory jednotné přijímací zkoušky, o přijetí žáků a bodové hranici ale rozhodují ředitelé škol.