Hlavní obsah

Nad Českem prosvištěl jasný bolid. Úlomky mohou být u Prostějova

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Bolid, tedy velmi jasný meteor, který bylo možné ve středu večer sledovat na obloze hlavně ve východní části Česka, mohl podle astronomů zanechat úlomky na Prostějovsku. Těleso zaznamenala takzvaná bolidová síť, tedy soubor speciálních kamer. Na zajímavý úkaz, kterého si všimli i laičtí pozorovatelé, upozornil ve čtvrtek Astronomický ústav Akademie věd ČR.

Foto: Astronomický ústav AV ČR, ČTK

Velmi jasný bolid, který byl 23. května večer vidět na obloze především ve východní části ČR, mohl zanechat úlomky na Prostějovsku.

Článek

Astronomové vypočítali, kdy bolid vstoupil do atmosféry a jakou rychlostí se pohyboval.

„Přesně ve 21 hodin 46 minut a 46 sekund středoevropského letního času vstoupil do zemské atmosféry meteoroid o hmotnosti několika kilogramů a začal svítit ve výšce 81 km východně od Šumperku,” uvedl vedoucí bolidové sítě Pavel Spurný.

Zpočátku těleso letělo rychlostí 13 km/s a dráhu 71 km k zemskému povrchu ulétlo za šest sekund. „Během letu bolid dosáhl jasnosti srovnatelné s jasností Měsíce v první čtvrti. Pohasl západně od Olomouce v relativně nízké výšce 24 km nad zemí,” dodal Spurný.

Většina shořela

Úlomek meziplanetární hmoty se při letu rozpadal, většina shořela při průletu. Přesto se astronomové domnívají, že zlomek v podobě malých meteoritů mohl dopadnout severně od Prostějova. Bolid pravděpodobně pocházel z asteroidu z vnitřní části hlavního pásu planetek, jak se říká oblasti mezi drahami Marsu a Jupiteru, kde se vyskytuje velké množství planetek.

Průlet bolidu atmosférou zaznamenaly zejména kamery na Červené hoře a na Lysé hoře. Další nahrávky jsou z Kunžaku, část dráhy je zaznamenaná z Polomu a Staré Lesné. Tyto stanice jsou součástí Evropské bolidové sítě, která pokrývá území střední Evropy a jejíž centrum je v Astronomickém ústavu v Ondřejově.

Něco podobného se stalo například i v prosinci, kdy nad českým územím rovněž prolétl bolid. [celá zpráva] Místo následného dopadu meteoritu v Českých Budějovicích poté potvrdili i svědci. [celá zpráva]

Evropská bolidová síť má 17 kamer, z toho 14 je na území ČR. Další dvě jsou na Slovensku, jedna je v Rakousku. K určení rychlosti, kterou se těleso pohybuje, používají tyto přístroje elektronickou clonu. Díky ní vidí těleso jen v určitých momentech, na záznamu proto jeho dráha vypadá jako tečkovaná či přerušovaná.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám