Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) řekla, že neuspěla s návrhem, aby u maturity předvedli povinně své znalosti matematiky i studenti odborných škol.

Valachová navrhovala, aby odborné školy a učňovské školy zavedly povinnou maturitu z matematiky od roku 2021/2022 nebo od školního roku následujícího. Netýkalo by se to zdravotnických a sociálních oborů a také uměleckých škol.

Protichůdné argumenty

Rozprava na vládě podle ministryně přinesla všechna možná stanoviska, ona však nepředpokládá, že by na návrhu něco zásadního měnila.

„V rozpravě padly všechny možné argumenty, tedy pro i proti. Jeden chtěl matematiku okamžitě pro všechny obory, druhý naopak chtěl zavést maturitu z matematiky mnohem později a chtěl ještě rozlišovat, jestli je to učňovský obor nebo standardní odborná škola,“ konstatovala.

Nicméně do konce února má Valachová přinést návrh zohledňující připomínky ministrů. V lednu plánuje uspořádat ještě jeden kulatý stůl s odbornými asociacemi ve školství.

„Matematika není o numerování příkladů nebo o integrálech. Je to o tom, abychom v případě žáků podpořili logické a analytické myšlení a připravili je na úspěch,” uzavřela Valachová.