O vzniku školky, která by svým provozem vyhovovala rodičům pracujícím ve směnném provozu, se s radnicí dlouho domlouvá jihlavská firma Bosch Diesel, která ve výrobě komponentů pro dieselové motory zaměstnává více než 4000 lidí.

„S firmou Bosch jsme vyjednávali o společné stavbě školky poměrně dlouho, měla být v jiné lokalitě,” řekl primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

První projekt výstavby na soukromém pozemku v Rantířovské ulici se ale nakonec neuskutečnil a v lokalitě Na Dolech podle primátora školka tak jako tak chybí.

Požadavek i jiných zaměstnavatelů

Zastupitelé za ANO upozorňovali na to, že město chystá školku vyhovující firmě Bosch, aniž by s ní mělo platnou smlouvu. Bosch dříve slíbil, že bude dávat městu na školku deset miliónů korun po dobu deseti let s podmínkou, že by v ní měl mít pro děti svých zaměstnanců rezervovaných 75 míst. Platnost této smlouvy už ale vypršela a nová zatím s podnikem uzavřena nebyla.

„Nicméně zájem Bosche, pokud vím, o tu spolupráci stále trvá,” uvedl Chloupek. Podle něj by město internátní školku využilo i bez dohody s tímto podnikem.

„Protože dneska už je to požadavek nejenom Bosche, ale celé řady dalších zaměstnavatelů, aby případně při směnných provozech byla možnost alespoň částečně v Jihlavě tuto službu nabídnout,” řekl.

Většina nákladů z EU, začít se má za rok

Z evropského programu lze podle radnice na novou školku dostat dotaci do výše 90 procent nákladů. Stavba by pak mohla začít zhruba za rok. Podání žádosti o dotaci na školku ve středu schválili zastupitelé 25 hlasy. Proti nebyl nikdo, osm zastupitelů se hlasování zdrželo.

Novou mateřskou školu pro 100 dětí otevřela Jihlava naposled loni v areálu Základní školy Demlova. V mateřských školách zřizovaných magistrátem tehdy bylo místo pro 1838 dětí.