„Waldorfské vzdělávání se v Porubě za necelé dva roky, co u nás funguje, etablovalo a jsme rádi, že se teď rozšíří i o třídu v mateřské škole. Porubané tak dostanou další možnost vybrat si školku pro své dítě podle svých preferencí a věřím, že spolupráce s waldorfským sdružením se bude postupně ještě prohlubovat,” uvedl místostarosta Petr Zábojník (ANO).

Rodiče mají zájem

Podle něj lze navíc předpokládat, že se počet waldorfských tříd v mateřských školách bude do budoucna navyšovat. „Zájem rodičů, kteří chtějí své děti svěřit do péče waldorfské školky, je dostatečný pro naplnění minimálně jedné třídy a dá se očekávat, že poroste,” doplnil místostarosta.

Waldorfská třída navíc bude fungovat v mateřské škole, která se nachází v sousedství Základní školy a základní waldorfské školy na ulici Ľudovíta Štúra. Založení školky iniciovalo samotné waldorfské sdružení.

„Umístění waldorfské školky v blízkosti základní školy zjednoduší dopravu rodičům, kteří mají děti v předškolním věku i školáky a mají výlučný zájem o tento typ vzdělávání,” vysvětlil Michal Hadwiger z waldorfského sdružení.

Všestranný rozvoj dítěte a slovní hodnocení

Waldorfské vzdělávání je alternativou ke klasickým školám a snaží se zajistit všestranný rozvoj dítěte. Vedle výuky klasických předmětů se zaměřuje také na vzdělávání v praktických a uměleckých oborech, děti se učí ručním pracím i základům řemesel. Učitelé vedou své žáky k tomu, aby poznali, jak věci fungují.

Výkony žáků nejsou hodnoceny známkami, ale slovně. Slovní hodnocení charakterizuje přednosti a nedostatky dítěte, jeho pokroky i obtíže.

První waldorfskou školu, jako školu pro děti svých zaměstnanců, založil ve Stuttgartu v roce 1919 Emil Molt, ředitel továrny na cigarety Waldorf Astoria. V ČR fungují waldorfské školy už od počátku 90. let.