Ministryně proto tento program pozastavila a s novými podmínkami ho vyhlásí do konce týdne.

„Je to první krok, který má ukázat, že ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy tady není jenom na papíře, ale má svou odpovědnost ke sportovnímu prostředí, ke sportovkyním a sportovcům,” uvedla Valachová ve svém vystoupení.

Prostředky se ze svazů často do oddílů nedostanou

Zdůrazňuje to podle ní také postoj vlády, která chce podpořit zejména sportování dětí a mládeže v rámci základních článků sportu. Kritici způsobu financování sportu v minulosti poukazovali na to, že se finanční prostředky přidělené svazům přímo do oddílů mnohdy nedostanou.

V době úřadování předchůdce Valachové Marcela Chládka (ČSSD) na údajně neprůhledné financování upozorňoval mimo jiné poslanec hnutí ANO Jiří Holeček.

Desítka dotačních programů je zacílena především na děti a mládež. „Všechny sportovní organizace jsou si vědomy, že konečnými příjemci musejí být sportovní kluby a tělovýchovné jednoty, základní články sportu,” poznamenala ministryně. S výjimkou programu na trenéry a vybavení se dosud fungující principy měnit nebudou.

Podpora školního sportu

Ze státního rozpočtu se bude nadále dotovat sportovní reprezentace, talentovaná mládež, významné sportovní akce, činnost sportovních svazů, včetně jejich centrál, údržba a provoz sportovních zařízení nebo handicapovaní sportovci.

Novinkou jsou dotace na podporu školního a univerzitního sportu, včetně účasti na mezinárodních akcích a podpora projektů zaměřených na sportování veřejnosti.