Sonda LightSail rozvinula svou plachtu odhadem z 90 až 95 procent. Odrazová plocha má 32 čtverečních metrů a je vyrobena z mylaru, což je obchodní název tenké fólie z polyethylentereftalátu (PET). Zařízení nyní snižuje svou oběžnou dráhu a očekává se, že během víkendu zanikne v atmosféře.

Rozvinutí plachty provázely komplikace, neboť letové středisko se potýkalo se softwarovými problémy a s nestandardním chováním baterie. Nakonec se v neděli na třetí pokus podařilo plachtu rozvinout. Nyní má The Planetary Society snímek, který potvrzuje, že odrazové plochy se podle plánu napnuly.

Rozvinuté solární plachty aparátu LightSail

Rozvinuté solární plachty přístroje LightSail

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

Aparát LightSail, který do kosmu na konci května vynesl americký experimentální nepilotovaný miniraketoplán X-37B, je jen technologickým testem před nadcházející misí. Ta je plánována na příští rok a jejím cílem bude skutečné solární plachtění.

Tato technologie už byla ve vesmíru vyzkoušena. V červnu 2010 japonská sonda Ikaros roztáhla plachtu širokou 14 metrů a o několik měsíců později vypustila americká vesmírná agentura NASA dvojici minisatelitů NanoSail-D.