Nápady se mohou týkat různých prvků realizace programu nezbytných pro zřízení stálé stanice na Marsu. Jde například o obydlí, vodu, dýchatelné ovzduší, cvičení, zdravotnické věci nebo sociální interakce. NASA ale zájemce povzbuzuje, aby se tímto výčtem neomezovali a k úkolu přistupovali co nejnápaditěji.

Agentura účastníky také nabádá k co nejpodrobnějšímu popsání svých návrhů na vybudování a fungování obytného systému na povrchu Marsu. Mělo by jít o řešení technicky dosažitelná, ekonomicky udržitelná a co nejméně závislá na podpoře ze Země.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Animace znázorňuje, jak velký oceán býval kdysi na Marsu

Zájem o takové inovativní řešení mise na Mars, které nebude závislé na zdrojích ze Země, vyplývá z omezené kapacity kosmických lodí a z velkého časového intervalu, minimálně 500 dní, mezi možnými zásobovacími lety.

NASA počítá s tím, že nejzdařilejší návrhy ocení. Má na to vyčleněno 15 000 dolarů (přes 360 000 korun).

Planetu už zkoumají sondy

Americký vesmírný úřad už přípravu k lidské výpravě na Mars zahájil. Planetu zkoumají jeho robotická vozítka na povrchu i sondy z oběžné dráhy. Na Mezinárodní vesmírné stanici se testují různé systémy případně využitelné k takové misi a zkoumá se vliv dlouhodobého cestování vesmírem na lidský organismus.

Video

Vozítko Curiosity našlo další důkazy, že na Marsu kdysi existoval život

NASA rovněž vyvíjí a testuje novou generaci nosných raket Space Launch System a pilotovaných kosmických lodí Orion.