Teleskop se nachází na oběžné dráze Země ve výšce 500 až 600 kilometrů. Planetu oběhne za 97 minut. Pravidelně byly k němu pořádány lety a astronomové prováděli jeho servis.

Obrázky, které pořídil, byly mnohem kvalitnější než ty, co měli vědci do té doby k dispozici, a byly od počátku přístupné veřejnosti. Lidé se tak mohli bez toho, že by měli doma dalekohled, dozvědět, jak vypadají vzdálené mlhoviny či hvězdokupy.

Hubbleův vesmírný teleskop

Hubbleův vesmírný teleskop

FOTO: NASA

O vesmírném teleskopu se začalo uvažovat už po druhé světové válce. Astronomům bylo jasné, že dalekohled umístěný ve vesmíru by umožňoval mnohem ostřejší pozorování a záběry, protože by výhled nebyl deformován atmosférou. Navíc by mohl kromě viditelného světla využívat i infračervené a ultrafialové záření, které zemská atmosféra pohlcuje.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Hubbleův teleskop na archivních záběrech

Než se na jeho sestavení podařilo získat peníze, uplynulo několik desetiletí. V polovině 80. let byl připraven na cestu do vesmíru. Jméno dostal po astronomovi Edwinu Hubbleovi, který se na začátku minulého století zabýval rozpínáním vesmíru a razil teorii, že vesmír je i za hranicí naší galaxie, což „jeho“ teleskop o desítky let později dokázal.

Vypuštění zhatila havárie raketoplánu Chalenger v roce 1986, která cestu oddálila o čtyři roky. Do vesmíru jej vynesl raketoplán Discovery.

Začátek mise teleskopu byl spíše zklamáním, protože selhalo jedno z klíčových zrcadel. Snímky byly sice mnohem ostřejší než ty, které byly do té doby k dispozici, vědci si ale od teleskopu slibovali víc. Závadu opravila až servisní mise, která se k dalekohledu vydala v roce 1993. Dalekohled mohl být konečně využíván tak, jak se předpokládalo.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Mlhovina v souhvězdí Orion, Zdroj: NASA, ESA

NASA zveřejnila 25 nejpůsobivějších fotografií, které teleskop za dobu svého působení vytvořil. Jsou seřazeny podle vzdálenosti objektu od Země. Nacházejí se mezi nimi především mlhoviny, ať už ty, v nichž se hvězdy rodí, nebo ty, které vzniknou po zániku hvězdy. Dále také hvězdokupy. Z těch vzdálenějších objektů pak galaxie.

Poslední tři fotografie jsou snímky hlubokého vesmíru, objektů vzdálených miliardy let, které ukazují vesmír tak, jak vypadal v té době, tedy zhruba v dobách svého vzniku.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Spirální galaxie M83. Zdroj: NASA, ESA