Vědci ho nalezli v knize receptů z 9. století, v kůži vázané, uložené v Britské knihovně. Jde o jednu z nejstarších dochovaných lékařských knih v zemi. Obsahuje i jakýsi „oční balzám“.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Vybrali jsme tento recept, protože pracuje s přísadami, jako je česnek, jejichž antibiotický účinek vědci nyní zkoumají,“ uvedla podle CNN překladatelka a expertka na anglosaskou kulturu z Nottinghamské univerzity.

„Snažili jsme se rekonstruovat lektvar co nejvěrněji, i pokud jde o přesné díly přísad,“ doplnila mikrobioložka Freya Harrisonová, vedoucí týmu.

Týkalo se to i vína z vinice, jaké mohlo růst v 9. století. Směs počítá nejen s česnekem a cibulí (nebo pórkem), ale i kravskou žlučí.

Ta se měla vařit v mosazné nádobě, pak devět dní odpočívat předtím, než se filtrovala přes látku. Když vědci lektvar použili, nestačili se divit.

„Zjistili jsme, že je nesmírně účinný jako antibiotikum proti stafylokokům,“ shrnula mikrobioložka.