Let 4,2 kilogramu vážící stratosférické sondy vypuštěné z letiště ze Spišské Nové Vsi trval necelé tři hodiny a speciální balón ji vynesl do výšky 35 kilometrů.

„Balón musí vydržet náročné podmínky stratosféry. Při startu má průměr dva metry, ve stratosféře se však jeho průměr zvětší až na dvanáct metrů,“ řekl Libor Lenža, ředitel Hvězdárny Valašské Meziříčí, která se na projektu také podílela.

Sonda nesla bakterie

Sonda vyvinutá vědci z brněnské univerzity nesla na svém obalu do stratosféry živé kultury bakterií.

„Bakterie jsou schopny přežít i ve velmi extrémních podmínkách. Do experimentu jsme vybrali kolonie bakterií, které se vyskytují na lidském těle nebo se kterými se běžně setkáváme. Při dnešním letu do stratosféry dosahovala teplota minus 63 stupňů Celsia a tlak blížící se vakuu. V příštích týdnech budeme zkoumat, do jaké míry bakterie přežily nebo jak byly poškozeny,“ prohlásil vedoucí vědeckého týmu z Mendelovy univerzity v Brně profesor René Kizek.

Příprava projektu, testování použitelných materiálů i technologií vědcům zabrala přes devět měsíců.

„Biosenzory chceme dále testovat v dalších letech. Pokud testy potvrdí dnešní výsledky, chceme tuto technologii nabídnout k dalšímu využití nejenom při výzkumu vesmíru, ale i na Zemi. Biosenzory by mohly mít značný přínos například při zjišťování dopadu záření v kosmickém výzkumu na posádky letadel, v radiologických odděleních, v atomových elektrárnách a jinde,“ dodal Kizek.