Ostrůvek nazývaný Niidžima objevila posádka letounu pohraniční stráže 20. listopadu 2013 jihovýchodně od neobydleného vulkanického ostrova Nišino šima. Velitel pohraničníků tehdy připustil, že nový ostrov by mohl zmizet pod hladinou stejně rychle, jako se zrodil. [celá zpráva]

„Pokud se stane plnohodnotným ostrovem, budeme rádi za nové území,“ prohlásil tehdy mluvčí japonské vlády Jošihide Suga.

Nišino šima v listopadu 2013

Nišino šima v listopadu 2013

FOTO: Profimedia.cz

Ve druhé polovině prosince byl už povrch nového ostrůvku osmkrát větší než v době svého vzniku. Den po Vánocích byl pořízen snímek, který dokazuje, že se Niidžima rozšířil a spojil s ostrovem Nišino šima, původně vzdáleným asi půl kilometru.

Nišino šima v prosinci 2013

Nišino šima v prosinci 2013

FOTO: Profimedia.cz

Sopka je stále aktivní

Oba ostrovy měří dohromady od východu na západ 1550 metrů a 1350 metrů od severu k jihu. Při svém vzniku byl ostrůvek čtyři sta metrů dlouhý a dvě stě metrů široký. Je ale pravděpodobné, že se celek ještě rozšíří. Na snímcích, které minulý týden pořídily japonské úřady, jsou vidět tři krátery, z nichž dva chrlí lávu. Oblak prachu stoupá do výšky dvou kilometrů, což je třikrát více než před měsícem.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: V Japonsku se vynořil nový ostrov

Japonsko se nachází v blízkosti tzv. Ohnivého kruhu, který se vyznačuje častou vulkanickou činností a zemětřeseními. Na mořském dnu vytváří sopky, které mohou postupně výtokem lávy narůst až nad hladinu vody a vytvořit ostrov. Od roku 1945 se v Japonsku objevilo čtyři až pět nových ostrůvků.