„Rakovinou napadené buňky pohlcují dvěstěkrát více cukrů než ty zdravé,“ uvedl profesor Ciach. „Proto jsme cytostatika záměrně obohatili o specifickou formu cukru, který se po vniknutí do jádra napadených buněk rozpadá, a zůstává jen samotný lék likvidující rakovinu,“ dodal pro televizi TVP.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Nejde o nový lék, využívá stejná cytostatika, jaká již nyní podávají lékaři pacientům při chemoterapii. Kvůli cukru se ovšem dostávají právě k těm buňkám, na které mají působit.

Ciachův tým se vypracování nové metody léčby věnoval tři roky. Už půl roku probíhají klinické testy, které sledují přední polští onkologové. Hodnotí je jako mimořádně úspěšné.

I když jde o finančně mimořádně nákladný výzkum a nemalé prostředky si vyžádá i jeho uplatnění v praxi, polští onkologové věří, že proces nepotrvá dlouho.

„Jen v Polsku každoročně přibude 180 000 nových pacientů s rakovinou a na světě další milióny, které si zaslouží novou naději v boji s touto nemocí,“ uvedla televize TVN24. Vylepšené léky by jim mohly pomoci.