Vědci světlý bod tvořený ledem pojmenovali Peggy. Už neporoste, naopak je nebezpečí, že se rozpadne. „ Nikdy předtím jsme nic takového neviděli,“ řekl Carl Murray z univerzity Queen Mary v Londýně. „Možná se díváme na zrod, na chvíli, kdy objekt opouští prstence a stává se měsícem.“

Saturn má celkem 62 měsíců, čím jsou vetší, tím jsou od samotné planety vzdálenější. Pro astronomy jsou tyto měsíce často zajímavější než samotná planeta. Spekuluje se, že na některých z nich by mohl být život. Prokázali například, že na Titanu existuje atmosféra tvořená hlavně z metanu. Na jeho povrchu je vulkanická činnost, jsou tam řeky a kanály. Tečou v nich většinou různé uhlovodíky. Byl objeven už v 17. století.

Vědci předpokládají, že všechny satelity Saturnu pocházejí právě z jeho prstence tvořeného z 90 procent částicemi velmi tvrdého ledu.

Prstenec Saturnu, ve vnějších zónách se nachází více ledu (znázorněn modrou barvou) než v těch vnitřích.

Prstenec Saturnu, ve vnějších zónách se nachází více ledu (znázorněn modrou barvou) než v těch vnitřních.

FOTO: NASA

Peggy je tak malá, že je podle vědců možné, že žádný další měsíc už z prstence nevznikne a jejich vývoj u této planety je u konce. Murray a jeho kolegové předpokládají, že velké měsíce vznikaly v době, kdy byl prstenec mnohem větší, postupně se tvořily menší a menší.

Co s Peggy bude, není jasné. Buď zůstane v prstenci a jiné částice ledu ji rozbijí, a jako měsíc tedy nevznikne, nebo se odpoutá a pokusí se „přežít“ mezi ostatními.