Hlavní obsah

Banánovníky čelí ničivé hrozbě, decimují je parazitické houby a hmyz

Banány patří k prvním „tuhým“ jídlům dětí. Jsou univerzální, celosvětově oblíbené, bohaté na důležité živiny. Začátkem minulého století se kvůli nim vedly dokonce války, jejichž výsledkem byly ve Střední Americe tzv. banánové republiky pod diktátem potravinářských monopolů Spojených států. Teď je na obzoru další válka – tentokrát s parazity.

Foto: Profimedia.cz

Banány odrůdy Cavendish

Článek

„Je to obrovitý problém,“ říká o šířící se parazitické houbě Rony Schwenen z Mezinárodního institutu tropického zemědělství v Dar es Salaamu v Tanzanii.

„Mám opravdu vážné obavy. Nepřekvapilo by mě, kdyby to brzy přeskočilo do Latinské Ameriky,“ vyjádřil se pesimisticky Gert Kema z nizozemské univerzity ve Wageningenu, autor vědecké studie o invazi banánové houby v Jordánsku, publikované koncem roku v časopise Scientific American.

Citlivá rostlina

Ředitelka kostarické fytosanitární služby Magda Gonzálezová vidí za šířením škůdců, tentokrát hmyzích, klimatické změny. „Říkám téměř s jistotou, že exploze hmyzích parazitů je důsledkem změn globálního klimatu,“ uvedla koncem prosince v deníku The Tico Times. Neskrývala obavy, že Kostarika kvůli šíření vlnatek a červců nedokáže splnit své exportní závazky v hodnotě půl miliardy tun banánů, přestože země vyhlásila „národní pohotovost“.

Banány jsou totiž nesmírně citlivé na nepříznivé vlivy. Od pradávna jsou tyto rostliny šlechtěny a současné odrůdy už nejsou schopny se množit jinak než vegetativně. I když banánovník kvete a vytváří plody, nemá semena. Každá rostlina je ve skutečnosti odnoží, klonem své matky. To je ideální stav pro přenos nákazy a jejího lavinovitého šíření.

Foto: Profimedia.cz

Banáníková plantáž napadená plísní

Asi 80 procent konzumních banánů dnes patří k hybridům vzniklým zkřížením druhů Musa acuminata a M. balbisiana. Převažuje odrůda s třemi sadami chromozomů druhu M. acuminata s obchodním názvem Cavendish. Ještě v 50. letech minulého století byl dominantní odrůdou Gros Michel. Zlikvidoval ji jistý kmen houby s roztomilým jménem srpovnička špičatovýtrusá (Fusarium oxysporum f. sp.cubense, krátce Foc).

Houba se šíří

Odrůda Cavendish se ukázala být vůči houbě Foc odolnou, počátkem tohoto století se ale v Indonésii, Číně, Malajsii, na Filipínách, Tchaj-wanu a na severu Austrálie objevil nový kmen FocTR4, proti němuž je v bezbranná. Ochranný postřik, prováděný často až 40krát do roka, nijak významně nepomáhá. Rostliny začínají hnít, vnitřek plodů rudne, hnědne a černá a plody páchnou po hnijících odpadcích.

Banány nerostou na stromech či palmách, ale jsou plodem byliny z čeledi banánovníkovitých (Musaceae). Ta zahrnuje desítky druhů od zakrslých, velkých jen několik desítek centimetrů, až po 16metrové obry. Banánovník byl domestikován již na úsvitu lidské civilizace na ostrovech jihovýchodní Asie.

Dílčí úspěch zaznamenala Austrálie, kde se houba objevila v Severním teritoriu. Úřady okamžitě zavedly přísnou karanténu a zákaz prodeje banánů – přes dílčí ztráty se podařilo ostatní oblasti země před nákazou zatím uchránit.

Houba se rychle dostala na Blízký východ a do Afriky, a jak se obává parazitolog Kema, masová invaze do Ameriky je jen otázkou času. Podle některých expertů by to znamenalo konec v podstatě monokulturní odrůdy Cavendish. Výkupní ceny už podle americké televize Fox News začaly stoupat.

Kostarika se nákazy novým kmenem srpovničky děsí. Během několika posledních let musela čelit vlnatkám a červcům, jen několik milimetrů velkému hmyzu z řádu polokřídlých (Hemiptera), kteří loni zničili pětinu úrody. Vlnatky (Schizoneurinae) mají tělo pokryto voskovými výpotky, červci si z vosku vytvářejí ochranný štítek. Oba sají z rostliny šťávy a znehodnocují tak její plody.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám