Zatímco dnes je Mars pustou planetou bez známek života, v minulosti měl podle vědců dostatečně hustou atmosféru, která umožňovala, aby na planetě existovaly oceány vody v tekutém stavu. Naznačují to vlastnosti a minerální složení povrchu planety.

„Jsou tam charakteristické útvary, které stejně jako na Zemi odpovídají povrchové erozi způsobené vodními proudy. Velké krátery ukazují známky eroze činností vody staré 3,7 miliardy let. Minerály přítomné na povrchu pak mohly vzniknout jen díky přítomnosti tekuté vody,“ řekl Joseph Grebowsky z Goddardova kosmického střediska, které je hlavním výzkumným střediskem NASA.

Mars přišel o vnitřní magnetické pole

Zda příznivé klima trvalo tak dlouho, aby mohl na planetě vzniknout život, už odborníci nevědí.

Teorií, jak rudá planeta přišla o svou atmosféru, je několik. Nárazy meteoritů byly podle Grebowského jen částečným důvodem. „Hlavní teorií je, že Mars přišel o své vnitřní magnetické pole, které chránilo atmosféru před slunečním větrem,“ uvedl Grebowsky ve zprávě zveřejněné na webu NASA.

Na konci videa je zobrazena ilustrace sondy MAVEN, která má odstartovat 18. listopadu právě k Marsu. Na jeho oběžnou dráhu by se měla dostat v září příštího roku. Bude zkoumat atmosféru planety a jedním z cílů mise je ověřit roli již zmíněné sluneční energie ve ztrátě plynného obalu Marsu.