Mezi lety 2010 a 2013 objevili výzkumníci při mnoha expedicích celkem 258 nových druhů rostlin, 84 druhů ryb, 58 obojživelníků, 22 plazů, 18 ptáků a jednoho savce, jak WWF uvedl ve zprávě shrnující výzkum.

„Čím víc vědci hledají, tím víc najdou. S průměrným nálezem dvou nových druhů za týden je jasné, že Amazonský prales je jedním z nejdůležitějších center biodiverzity na světě,“ řekl pro list The Guardian Damian Fleming, který je ve WWF šéfem výzkumných programů v Amazonii.

Vědci se mimo jiné pochlubili objevem piraně s latinským názvem Tometes camunani. Ta je podobně jako například piraňa červenoploutvá striktně býložravá. Vyskytuje se ve skalních peřejích v brazilské části pralesa, kde se živí vodními rostlinami z čeledi Podostemaceae.

Allobates amissibilis

Žába Allobates amissibilis, která je velká pouze jako nehet na palci

FOTO: WWF/Philippe Kok

Ryba, kterou vědci objevili teprve nedávno, už ale čelí vyhubení. Její život totiž ohrožuje těžba a projekty na výstavbu přehrad ve státě Pará.

Stejně je na tom i žába Allobates amissibillis, jež je velká pouze jako nehet na palci. Žije v Guyaně v oblasti, která se chystá otevřít turismu, což by mohlo výrazně narušit její životní prostředí.

Callicebus caquetensis

Opice Callicebus caquetensis, jejíž mláďata předou jako kočky

FOTO: WWF/Javier Garcia

Významným objevem je také opice Caquetá titi, která byla poprvé popsána v roce 2010. Jak vědci zjistili, pokud jsou mláďata těchto opic spokojená, vydávají zvuky podobné kočičímu předení. Druh se vyskytuje pouze v jedné oblasti v Kolumbii a odhaduje se, že celková populace činí maximálně 250 dospělých jedinců.