„V roce 2012 nám výrazně stoupla neúspěšnost u maturity. Bylo to pravděpodobně tím, že si o čtyři procenta žáků více zvolilo matematiku a zvýšila se neúspěšnost u českého jazyka,“ poukázal v úterý na tiskové konferenci šéf Cermatu Jiří Zíka na statistiku, podle níž byl rok 2012 pro studenty vůbec nejméně úspěšný.

U češtiny hodně studentů propadlo kvůli sporně připraveným slohům, s matematikou ale byl problém pouze u testů vyšší obtížnosti, které si ovšem vybralo jen minimum maturantů. Ostatní testy měly být srovnatelné. V roce 2012 propadlo celkem 21,5 procenta studentů, předchozí rok jich bylo 19,3 procenta a letos 19,8.

Zíka již dříve v Právu upozorňoval, že řada žáků si vybírá „enfant terrible maturity“ – matematiku jako únikový předmět, ale zřejmě nezodpovědně. Podle Zíky si žáci, kteří si nevěří ani v matematice, ani v cizím jazyce, raději volí počty, protože zkouška z matematiky obsahuje jen didaktický test, zatímco u cizího jazyka musí student zvládnout test, sloh a ústní zkoušku.

Test nejprve ve školách, pak na webu

„Žáci, pro které jsou matematika i cizí jazyk stejně náročné, volili často matematiku pro její administrativní jednoduchost. Zkoušku z matematiky ale určitě nelze pokládat za snazší,“ dodává Zíka.

Cermat se proto rozhodl, že letos zveřejní ilustrační didaktický test ještě před konečným termínem pro podání přihlášky k maturitě, aby si studenti mohli nanečisto maturitu z matematiky vyzkoušet a zvážit své šance.

Začátkem listopadu budou moci školy ilustrační test dohledat v informačním systému Certis, od 14. listopadu bude test k dispozici na stránkách novamaturita.cz. Na stejných stránkách jsou k dohledání i starší testy z matematiky. Přihlášky se mají podávat do konce listopadu, nejpozději do 2. prosince.

Sučasná maturita se zatím měnit nebude

Zíka také nabádal, aby si žáci zkontrolovali výpis z přihlášky, který by jim měli ředitelé dát nejpozději do 20. prosince. Podle Zíky se totiž stává, že žáci v dubnu zjistí, že si omylem zapsali předmět, který neumějí, ale už se s tím nedá nic dělat.

Zíka dále ubezpečil, že ačkoli nynější podoba maturity byla naplánována jen pro letošní a příští ročník, pokud politici neučiní žádné změny, bude maturita ve stávající podobě pokračovat i v roce 2015.

Podle prvního náměstka ministerstva školství Jindřicha Fryče resort zatím připravoval pouze přechod na testování prostřednictvím počítače a možnosti změn skladby maturitních předmětů.

„Tyto možnosti budou, předpokládám, předmětem rozhodnutí příštího vedení ministerstva,“ uvedl Fryč.