Voyager je vzdálen 19 miliard kilometrů od Země a signál, který vysílá, putuje na modrou planetu 17 hodin.

„Je to skutečně velký milník, ve který jsme doufali, když jsme před čtyřiceti lety s projektem začali - že dostaneme kosmickou sondu do mezihvězdného prostoru,“ řekl profesor Ed Stone, který misi šéfuje.

„Velký milník je to nejen pro vědu, ale i historicky. Je to jako jedna z těch cest, jako bylo obeplutí Země, nebo první lidská stopa na Měsíci. Je to poprvé, co jsme začali objevovat vesmírný prostor mezi hvězdami,“ řekl BBC.

Sonda se vymanila z vlivu Slunce

Přístroje na sondě indikovaly, že se okolní prostředí změnilo. Vstup do mezihvězdného prostoru potvrdila data z přístroje pro měření plazmy PWS. Ten měří hustotu částic. Při srovnání dat z dubna a května s daty z října a listopadu se ukázal téměř stonásobný skok v počtu protonů v jednom kubickém centimetru. Sonda tak dosáhla tzv. heliopausy.

Vynálezce PWS Don Gurnett Iowské univerzity řekl: „Je to velké, skutečně působivé, první lidmi vyrobený objekt v mezihvězdném prostoru.“

Vědci už dlouho spekulovali, kdy opustí Voyager 1 magnetické pole sluneční soustavy, ale předchozí tvrzení, že je již mimo ni, se nepotvrdila.

Přesto ale Voyager 1 stále pociťuje gravitační sílu Slunce stejně jako některé komety. Sonda odstartovala 5. září 1977. Původně se očekávalo, že její plutoniové zdroje přestanou dodávat elektřinu za deset let, takže přístroje a 20W vysílač přestanou fungovat. Naštěstí se tak nestalo.

Poselství mimozemšťanům

Pro případ, že by se Voyager 1 nebo sesterská sonda Voyager 2 někdy setkaly s mimozemskou civilizací, nesou na palubě pozlacenou 18centimetrovou destičku se záznamem zvuků a obrazů, které charakterizují život na Zemi v době vypuštění. Případní mimozemšťané si tak budou moci vyslechnout pozdravy v 55 pozemských jazycích nebo se pohroužit do poslechu hudebních děl Wolfganga Amadea Mozarta či bluesmana Blind Willieho Johnsona.

Sonda Voyager 2 je od Slunce vzdálená "jen" 15,2 miliardy kilometrů a na hranici sluneční soustavy se dostane zřejmě až za tři roky.