Tým britských archeologů nyní oznámil, že v září objevil zcela nedotčenou středověkou kamennou rakev. Tehdy ji ale nemohl plně prozkoumat. Když ji vědci tento týden otevřeli, našli uvnitř olověnou rakev, což naznačuje, že pravděpodobně chrání "vysoce postaveného" člověka.

Olověná rakev je v dolní části poškozená a je tak možné vidět nohu mrtvého.

Olověná rakev je v dolní části poškozená, a je tak možné vidět nohu mrtvého.

FOTO: University of Leicester, Reuters

Vědci si myslí, že by olověná rakev, která v sobě má díru, jíž je možné vidět nohu mrtvého, mohla obsahovat tělo některého ze středověkých mnichů, zakladatelů řádu, anebo ostatky středověkého rytíře ze 14. století sira Williama Motona.

Při vykopávkách na stejném bývalém parkovišti archeologové loni objevili kostru krále Richrada III.

Při vykopávkách na stejném bývalém parkovišti archeologové loni objevili kostru krále Richarda III.

FOTO: University of Leicester, Reuters

Archeologové nejprve musejí provést testy, aby zjistili, jak olověnou rakev otevřít, aniž by poškodili ostatky uvnitř. Matthew Morris z Leicesterské univerzity uvedl, že nikdo z vědeckého týmu se zatím nesetkal s případem olověné rakve vložené do další kamenné. "Je to stejně vzrušující jako objev Richarda III.," uvedl v prohlášení.

Vědci z Leicesterské univerzity našli loni v září pod parkovištěm v tomto městě kostru, kterou identifikovali jako Richarda III. Ten byl králem Anglie od roku 1483 do své smrti o pouhé dva roky později. Byl posledním králem pocházejícím z rodu Yorků a jeho porážka a smrt v bitvě u Bosworthu je považována za konec dynastie Plantagenetů.