Tento prototyp dokazuje, že "bio-ledviny" mohou fungovat, uvedli vědci, kteří výzkum zveřejnili v časopise Nature Medicine. Ledviny filtrují krev a zbavují ji škodlivých produktů metabolismu i nadbytečné vody. Patří také k nejžádanějším orgánům k transplantaci s dlouhými seznamy čekatelů.

Vize vědců staví na vyjmutí poškozené ledviny, která bude zbavena všech starých buněk, až vznikne prázdná slupka s voštinovou strukturou podobnou včelí plástvi. Pak by mělo být možné ledviny znovu "postavit" s využitím buněk odebraných pacientovi, uvedl zpravodajský server BBC News.

V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) uskutečnili už druhou řetězovou transplantaci ledvin v Česku.

V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) uskutečnili už druhou řetězovou transplantaci ledvin v Česku.

FOTO: Václav Pergl, Právo

Tento postup by měl dvě velké výhody proti současné transplantaci orgánu. Tkáň by se shodovala s pacientovou, a tudíž by odpadla nutnost celý život užívat léky potlačující imunitní systém, aby "cizí" orgán neodmítal. Značně by se také zvýšil počet dostupných orgánů pro transplantaci, protože i ty ledviny, které jsou nyní odmítnuty, by mohly posloužit jako základ pro vytvoření nových.

Nadále je ale nutné provést další testy a překonat řadu problémů, než bude možné zahájit výzkum na lidech, varovali vědci.