"Je to jednorozměrný robot, který může být natažený, aniž by byly jeho části pohyblivé, a na příkaz se složí do jiného tvaru," popisuje fungování prototypu Neil Gershenfeld, vedoucí Centra MIT pro bity a atomy.

Design robotka byl inspirován molekulami bílkovin, které umí zaujímat různé tvary, a proto jeho název vznikl kombinací slov milimetr a protein - Mili-motein. Skládá se z kovových kroužků a pásků, které mohou zaujímat různé tvary na základě vnějších příkazů. Miniaturní, speciálně vyvinuté motory pak celek udržují ve zvoleném tvaru i po odpojení proudu.

Kontrolovat chování hmoty

“Dostává nás to blíž k programovatelné hmotě, jejíž tvar a funkce mohou být libovolně definovány počítačem postupem ne nepodobným biologii. Hodně lidí dnes uchvacuje trojrozměrné tištění jakýchkoli tvarů; Gershenfeld a jeho tým přemýšlí o dalším stupni, kdy budeme schopni kontrolovat nejen tvar, ale i chování hmoty,” vysvětluje profesor Hod Lipson z Cornellovy univerzity.

Miniaturní robot se na příkaz složí do jiného tvaru.

Miniaturní robot se na příkaz složí do jiného tvaru.

FOTO: MIT

Zatímco dnes jsou často budovány jednoúčelové robotické linky, budoucnost by mohla patřit komplexnímu robotickému systému, který by byl schopen se kdykoli dynamicky transformovat k různým činnostem. Takový systém by byl mnohem pružnější a efektivnější, soudí odborníci z MIT.

“Biologie je důkaz, že je to možné,” říká Gershenfeld, protože živé organismy jsou tvořeny stejnými elementárními stavebními kameny, které programuje genetický kód.