Uvedl to německý list Die Welt s odvoláním na časopis Nature Medicine, který zveřejnil studii Franka Heppnera z Ústavu neuropatologie při klinice Charité v Berlíně a Burkharda Bechera z Ústavu experimentální imunologie na curyšské univerzitě.

Oba vědci si povšimli, že pacienti s Alzheimerovou nemocí mívají velmi aktivní určité molekuly imunitního systému. Zaměřili se na imunitní molekuly p40 a zablokovali je. Pak zjistili, že mozek se nejen očistil, ale že se výrazně zpomalila i tvorba dalších „usazenin“.

Mozek postižený Alzheimerovou chorobou na magnetické rezonanci

Mozek postižený Alzheimerovou chorobou na magnetické rezonanci

FOTO: fotobanka Profimedia

„Dobré na tom je, že účinná látka, se kterou jsme blokovali p40, je už povolena pro jiná onemocnění,“ upozornil Heppner. Jimi použitý selektivní modulátor imunitního systému slouží k léčbě zánětu střev i kožní nemoci, lupénky.

Podle vědců by bylo nejúčinnější použít lék pro pacienty, jejichž nemoc je v počátcích. Heppner a Becher si ale nedělají iluze, že by mohli pomoci lidem s pokročilou formou nemoci nebo že by ji mohli vyléčit a obnovit mozkové buňky. Není to možné už proto, že zatím nikdo neví, co přesně Alzheimerovu nemoc způsobuje.