Šlo údajně o zatím nejostřejší pohled na kráter, kde Curiosity v pondělí přistál. Panorama bylo sestaveno ze 130 miniaturních záběrů pořízených nově zaktivovanými navigačními přístroji, zatímco vědci čekali, než se nahrají obrázky s vyšším rozlišením.

Marsovská krajina

Marsovská krajina

FOTO: JPL-Caltech/MSSS/Handout , Reuters

Mozaika zachycuje rozlehlý prostor v barvě rzi posetý oblázky, který se jedním směrem táhne k okraji kráteru a druhým ke skalnaté hoře zvané Mount Sharp, která se uprostřed Galeova kráteru vypíná do výše kolem 5000 metrů. Tam by se mělo vozítko během své mise dostat.

Snímek povrchu rudé planety Mars

Snímek povrchu rudé planety Mars

FOTO: NASA/JPL-Caltech/MSSS/Handout , Reuters

Jednotlivé vrstvy hory by podle vědců mohly sloužit jako bohatý zdroj informací o geologické historii Marsu. Vědci chtějí především najít důkazy pro to, zda na planetě nejvíce se podobající Zemi jsou nebo byly podmínky pro existenci života.

Autoportrét sondy na povrchu Marsu

Autoportrét sondy na povrchu Marsu

FOTO: NASA/JPL-Caltech/Handout , Reuters

Čtvrtý den pobytu Curiosity na Marsu mají pokračovat kontroly složitých systémů šestikolového vozítka. Vědci chtějí také přistoupit k aktualizaci hlavního softwaru k operacím na povrchu planety. Během této aktualizace, která potrvá čtyři dny, budou všechny další činnosti Curiosity přerušeny.

Čtvrtou planetu Sluneční soustavy bude stroj o velikosti menšího auta zkoumat nejméně dva roky.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: NASA zveřejnila první panoramatické snímky Marsu

Curiosity na Marsu

Curiosity na Marsu

FOTO: NASA/JPL-Caltech/Handout , Reuters