Přesný čas (Coordinated Universal Time – UTC) na Zemi je měřen pomocí atomových hodin. Aby se udržela synchronizace mezi ním a rotací naší planety, musí se čas od času den prodloužit o jednu sekundu. Někdy totiž trvá působením Slunce, Měsíce či přílivu a odlivu, že se Země otočí okolo své osy o několik milisekund dříve nebo později.

Vědci přidávají sekundu navíc zhruba jednou za rok a půl, buď 30. června nebo 31. prosince. A to tehdy, když odchylka dosáhne 0,9 sekundy.  To ale dělá problémy v digitálních systémech zabezpečujících například navigaci, komunikační systémy, ale i finanční služby či letovou kontrolu.

Nyní se proto probírá návrh, aby byl systém přestupných sekund zrušen. Místo toho by se mělo počkat, až rozdíl dosáhne celé hodiny, a následně přidat jednorázově celých 60 minut. K tomu by však docházelo jednou za zhruba 5000 až 6000 let. Problematikou se zabývali letos v lednu odborníci na konferenci v Ženevě. Nebyli však schopni se dohodnout, proto řešení odložili na rok 2015.

Přestupná sekunda byla zavedena v roce 1972.  Od té doby byla na základě měření Mezinárodní služby rotace Země přidána již 24krát.