Odborníci z NASA, kteří skvrnu zkoumají, se na Twitteru o svém objevu vyjadřují jako o “monstru” a předpovídají obří sluneční erupci, během níž bude planeta Země vystavena salvě radioaktivních částic.

Sluneční skvrny se často vyskytují ve dvojicích. Tyto oblasti jsou tmavší než jejich okolí, protože jsou mírně chladnější, tím pádem méně září. Jsou způsobeny zakřivením magnetického pole Slunce, které může vyvolat výron koronální hmoty. Ta obsahuje miliardy tun částic plynů a rentgenového a ultrafialového záření. Jejich teplota je pro člověka nepředstavitelná - kolem sta miliónů stupňů Celsia.

Země je čas od času vystavena tomuto záření, které většinou vede k úžasným světelným show v polárních oblastech, kdy ionizované částice uvíznou v zemském magnetickém poli, kde uvolňují energii v podobě světla.

Hrozí magnetické bouře

Kromě spektakulárních polárních září mohou ale sluneční bouře vyvolat také negativní efekty, jako jsou magnetické bouře, jejichž vlivem mohou přestat fungovat satelity nebo elektrické rozvodné sítě. To se stalo například v roce 1989 v kanadské provincii Quebec, kde po sluneční erupci zůstalo bez dodávek elektrické energie na šest miliónů lidí.

Sluneční aktivita probíhá v jedenáctiletých cyklech, ten současný vrcholí v roce 2013. Na obzoru jsou tak další extrémní výkyvy vesmírného počasí.

“Skvrny na Slunci jsou v poslední době častější a aktivnější a budou mít dopad na milióny lidí. Mohou způsobit ty největší a nejničivější sluneční bouře,” upozornil Matthew Penn z Národní sluneční observatoře v Arizoně (NSO). “Během následujících dvou let očekáváme, že počet viditelných slunečních skvrn dosáhne maxima,” doplnil s tím, že se zvýší také počet solárních bouří.