„2011 AG5 je objekt, u něhož je momentálně nejvyšší pravděpodobnost, že narazí do Země v roce 2040. Zatím jsme ale pozorovali jen polovinu jeho oběžné dráhy, takže důvěra v tyto výpočty stále není příliš vysoká,“ řekl Detlef Koschny z Evropské kosmické agentury (ESA), z oddělení pro mise ve Sluneční soustavě.

O asteroidu 2011 AG5 se v únoru jednalo ve Vídni na 46. schůzi Vědeckého a technického podvýboru Rady OSN pro mírové využití vesmíru (COPUOS). Tým zaměřený na objekty blízko Země (NEO) vyslovil možnost - byť malou - , že 2011 AG5 může za 28 let narazit do naší rodné planety.

Pravděpodobnost 1:625

Pravděpodobnost, že 5. února 2040 narazí asteroid do Země, je podle Donalda Yeomanse z Programu NASA pro pozorování objektů blízko Země 1:625. Dodal ale, že výhodou je, že asteroid může být sledován v letech 2013 až 2016. Otázkou ale podle něj je, jak ovlivní jeho oběžnou dráhu kolem Slunce přiblížení k Zemi v roce 2023.

„Během čtrnáctí diskusí v akčním týmu jsme dospěli k závěru, že nemusí být nutně označen za reálnou hrozbu,“ uklidňoval Koschny.

Na objekt by se ale podle něj měl zaměřit nějaký teleskop a vyhradit čas na jeho sledování.

Asteroid 2011 AG5 byl objeven v lednu loňského roku hvězdáři z observatoře Mount Lemmon v arizonském Tucsonu. Vědci tehdy odhadli dobře jeho velikost, ale hmotnost a složení jsou zatím neznámé.