Původní mateřská škola je v havarijním stavu, stavba je staticky narušená, a proto by měla do konce února zmizet. Demolici zajistí firma Dugostav, která ve veřejné soutěži zvítězila s nabídkovou cenou 1,029 miliónu korun, projektanti přitom počítali s náklady bezmála trojnásobnými. O zakázku se ucházelo 18 firem, vítěz zajistí nejen demolici, ale také odbagrování zpevněných ploch a zaslepení přípojek inženýrských sítí.

Podle místostarosty Jiří Kočandrleho (TOP09) se už budovu školky nevyplatilo opravovat, náklady nutné na rekonstrukci jsou totiž srovnatelné s tím, na kolik přijde nová. "Nakonec bylo rozhodnuto o zpracování studie novostavby mateřské školky jako dvoupodlažního objektu z lehkých montovaných nosných konstrukčních systémů," dodal místostarosta. Stavební práce by měly trvat asi půl roku, první děti by měla školka přivítat už příští podzim.

Podle původních představ města měla nová školka přijít na 25 miliónů korun, projektanti ale náklady vyčíslili o devět miliónů vyšší. Vzhledem ke zkušenostem z veřejných soutěží ale radnice věří tomu, že se nakonec náklady výrazně sníží. Kvůli zlevnění nebude mít zařízení ani vlastní kuchyni, ale jídlo se tam bude dovážet. Stavba je podle mluvčí českolipské radnice Kateřiny Urbanové největší investiční akcí města v příštím roce. Radnice počítá s investicemi za více než sto miliónů korun, což představuje téměř pětinu městského rozpočtu.