Lidstvo kolonizovalo Zemi a upředlo kolem ní pavučinu z moderních technologií i dopravní infrastruktury. Pharand na obyčejném domácím PC zpracovával data z amerických agentur Geospatial Intelligence Agency a Atmospheric Administration. Na základě těchto údajů stvořil mapy přibližující, jak lidstvo domestikovalo Zemi. Zpracovaná data vložil v grafické podobě do satelitních snímků noční zeměkoule.

Ze získaných údajů podle něj například vyplývá, že tři procenta povrchu planety tvoří asfalt. To je pro srovnání zhruba rozloha Indie.

Obrázek znázorňující hlavní silniční a železniční tahy a vedení datových a elektrických kabelů na asijském kontinentu.

Obrázek znázorňující hlavní silniční a železniční tahy a vedení datových a elektrických kabelů na asijském kontinentu.

FOTO: fotobanka Profimedia

Právě v těchto dnech přitom lidstvo oslavilo završení další populační mety, když dosáhlo počtu sedmi miliard jedinců žijících na planetě. To je podle statistik OSN více než šest procent z celkového počtu lidí, kteří kdy po Zemi chodili. Ke konci 21. století by mělo na světě podle odhadů žít téměř 16 miliard lidí.

Na této vizualizaci vidíme hlavní silniční a železniční tahy Severní Ameriky. Zajímavé je sledovat vedení datových kabelů v Atlantiku i Pacifiku.

Na této vizualizaci vidíme hlavní silniční a železniční tahy Severní Ameriky. Zajímavé je sledovat vedení datových kabelů v Atlantiku i Pacifiku.

FOTO: fotobanka Profimedia

“Ty obrázky ukazují několik aspektů globální lidské činnosti,” komentoval své dílo 34letý Felix Pharand z kanadského Motrealu. “Je na nich vidět všechno, přes silnice, světelné znečištění, železniční tratě až po elektrické vedení. Ukazuje to skutečný rozměr naší civilizace, vzorec naší globální expanze a způsob, jakým jsme současnou podobu Země ovlivnili," dodal.

Obrázek leteckých spojení mezi americkým a evropským kontinentem ukazuje, že nejvytíženější vzdušnou cestou přes Atlantik je trasa Londýn - New York.

Obrázek leteckých spojení mezi americkým a evropským kontinentem ukazuje, že nejvytíženější vzdušnou cestou přes Atlantik je trasa Londýn - New York.

FOTO: fotobanka Profimedia

Pharandovým záměrem bylo vytvořit vize planet podobné sci-fi filmům. S tím rozdílem, že jeho vizualizace jsou založeny na reálných datech.

Snímek zachycující letecké trasy mířící ze Severní Ameriky nad okolní moře a oceány

Snímek zachycující letecké trasy mířící ze Severní Ameriky nad okolní moře a oceány

FOTO: fotobanka Profimedia