Se sedmi hendikepovanými klienty Integrovaného centra Slunečnice minulý týden ve čtvrtek ráno odletěla na expedici do Spojených států.

Během čtrnácti dnů projedou téměř čtyři tisíce kilometrů legendární Route 66. Projekt nazvaný Lidé s hendikepem napříč Amerikou - Route 66 dokazuje, že ve speciální pedagogice není nic nemožné.

Srovnání hendikepovaných a zdravých

„Tato cesta nám mimo jiné umožní srovnání chování hendikepovaných a zdravých jedinců v podmínkách náročného cestování. Dojde také k podpoře rozvoje lidí s nejrůznějším znevýhodněním a jejich větší samostatnosti. Ale hlavně jim Route 66 nabídne neopakovatelné zážitky. Je to vůbec poprvé, co se postižení lidé z Česka vydávají na takovou náročnou expedici,“ uvedla Zvonařová, která spolu s dalšími dvěma pedagogy bude dohlížet na bezpečnost všech členů výpravy.

Dvoutýdenní putování začalo letem z Prahy do Los Angeles na západní pobřeží USA. Během čtrnácti dnů navštíví expedice nejen několik národních parků, ale i kasino v Las Vegas. „Nastudoval jsem si, co všechno nás čeká. Nejvíc se ale těším na Grand Canyon. Ale mám obavy z letu. Letím poprvé,“ prozradil Právu Libor Šmatla (34), který se svým mentálním postižením pracuje v chráněné kavárně Slunečnice.

„Jsem zvědavá na indiány. Dívala jsem se do map a čeká nás spousta dobrodružství,“ řekla další z klientek IZAP, osmatřicetiletá Martina Křížová.

Ve středu odjeli účastníci dlouhé cesty přes Atlantik ze Zlína vlakem do Prahy, kde jednu noc před odletem přespali. Loučení dobrodruhů s jejich rodiči nebralo na zlínském nádraží konce a vlaková souprava odjížděla doprovázená máváním a slzami v očích ze strany rodičů.

Překonat sám sebe

„Už jsem si poplakala i doma a myslím, že dnes zase nevydržím. Své Andrejce to moc přeju. Jsem dojatá. Se mnou by se nikam tak daleko nedostala. Je to pro ni s jejím hendikepem jedinečná příležitost. Vyslechla jsem si svoje. Kamarádi mi říkali: 'Věčně ji nemůžeš držet za ruku, buď ráda, že něco zažije',“ řekla Právu Helena Koutná.

Výpravu tvoří sedm klientů občanského sdružení a tři pedagogové, ti se na úhradě nákladů spojených s projektem podíleli desetitisícovými částkami. Významnou část financí zajistili sponzoři a také jednotliví dárci. „Jsem velmi rád, že se tento projekt podařilo úspěšně zrealizovat. Má velký smysl. Lidem s hendikepem umožní poznat něco nového, překonat sama sebe,“ dodal primátor Zlína Miroslav Adámek.