Vcelku na zemský povrch například dopadne téměř dvoutunové zrcadlo teleskopu, které je velmi odolné proti teplu.

Dopad nefunkčního satelitu je považován za poměrně nebezpečný právě z toho důvodu, že fragmenty zařízení mají vysokou odolnost, a proto neshoří při vstupu do atmosféry, a to i přesto, že rychlost při návratu bude dosahovat zhruba 28 tisíc kilometrů za hodinu.

Předpokládá se, že se družice vážící dohromady 2,4 tuny rozpadne na zhruba 30 kusů, z nichž největší bude zrcadlo teleskopu, které váží 1,7 tuny.

ROSAT (ROentgen SATellite) je orbitální observatoř, která byla vypuštěna v roce 1990 za účelem detekování rentgenového záření ve vesmíru. Fungovala do roku 1999 a za dobu své činnosti našla zhruba 80 tisíc zdrojů rentgenového záření a asi šest tisíc zdrojů ultrafialových paprsků.

Družice nemá žádný pohonný systém, a proto se s ní nedalo už manévrovat. Navíc se její trajektorie nedá tak přesně určit. Svou roli sehraje především sluneční aktivita, která silně ovlivňuje podmínky ve svrchních vrstvách atmosféry.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Na amatérských záběrech jsou zřejmě vidět kusy padajcího satelitu UARS

Pravděpodobnost, že trosky družice zasáhnou někoho na Zemi, je 1:2000, což je více než u nedávného pádu satelitu UARS, kde pravděpodobnost činila 1:3000.[celá zpráva]

Kvůli vysoké rychlosti družice a zemské rotaci nelze s jistotou určit přesný čas a místo dopadu. Přesnější odhady budou moci odborníci učinit asi deset hodin před vstupem satelitu do atmosféry.