"TrES-2b odráží světlo podstatně méně než černá akrylová barva. Je to skutečně zcela neznámý, cizí svět," řekl David Kipping z Harvardsko-Smithsonianského centra pro astrofyziku.

Planeta se nachází asi 750 světelných let od Země. Proč je tak mimořádně černá, se vědcům zatím nepodařilo zjistit. Nachází se velmi blízko své hvězdy, a proto by naopak měla odrážet velké množství světla. Planeta krouží kolem své hvězdy pouze ve vzdálenosti asi pěti miliónů kilometrů, což je asi 30krát blíže než Země od Slunce.

Za exoplanety jsou označovány oběžnice jiných hvězd, tedy mimo Sluneční soustavu. Exoplaneta TrES-2b velikosti Jupitera odráží pouze asi jedno procento dopadajícího světla. Pro srovnání Jupiter, největší planeta naší sluneční soustavy, odráží asi 30 procent světla.

"Přesto planeta není studená a černá jako noc. Je poměrně horká a slabounce vyzařuje teplo jako rozžhavený uhlík," dodal spoluautor zprávy David Spiegel.

Na povrchu je přes tisíc stupňů

Vesmírný teleskop Kepler při pozorování oběhů planety naměřil slabé kolísání světlosti planety, což lze vysvětlit rozdílnou intenzitou osvětlení jejího povrchu.

Světlost ale kolísala pouze v rozsahu 0,0006 procenta, což je nejmenší kolísání kdy zpozorované u exoplanety, zdůrazňují vědci. Tato mizivá světelná kolísavost napovídá, že planeta je mimořádně tmavá, pohlcující světlo. Při povrchu s větším odrazem světla by světlost planety kolísala podstatně více.