V jádru bouře je bílý rotující oblak čpavku a vodních par. V nejintenzivnější fázi obří vír vyprodukoval víc než deset blesků za sekundu. Přestože bouře propukla už v prosinci, je stále při síle.

Po sedmi měsících bouře nyní zahrnuje území o čtyřech miliardách kilometrů čtverečních. "To je osminásobek povrchu Země," poznamenal rakouský vědec Georg Fischer, který vede tým analyzující data ze sondy Cassini-Huygens. Sonda Cassini obíhá Saturn od roku 2004.

Bouře pokrývá plochu 500krát větší než bouře na jižní polokouli Saturnu.

Barvená animace bouře

Barvená animace bouře na Saturnu

FOTO: NASA

Tento typ bouří se na Saturnu objevuje vždy jednou za třicet pozemských let. Souvisí zřejmě se střídáním ročních období během saturnského roku, který trvá třicet pozemských. Výskyt však není příliš pravidelný. Naposled se objevila loni 5. prosince. Amatérští astronomové ji pozorovali devět let před plánovaným zjevením. Poslední byla zaznamenána v roce 1990. První byla pozorována už v roce 1876.

Barvená animace bouře z prosince loňského roku

Barvená animace bouře z prosince loňského roku

FOTO: NASA

Zpočátku měla bouře průměr Země a posouvala se západně rychlostí 100 kilometrů za hodinu. O dva měsíce později se rozrostla na průměr 290 000 km.

Obarvený záběr bouře na Saturnu v infračerveném spektru.

Obarvený záběr bouře na Saturnu v infračerveném spektru.

FOTO: NASA

Blesky jsou na Saturnu velmi silné, což souvisí s jeho atmosférou. Do troposféry stoupají horké vodní a čpavkové páry, kde kondenzují, uvolňují přitom teplo a to za správných podmínek vede ke vzniku blesků.

Tři záběry Saturnu, zcela vlevo je lednový od amatérského astronoma ve viditelném světle, další je zachycuje nižší vrstvy atmosféry a poslední vpravo vyšší, normálně klidné. Bouře v něm je jako bílý bod.

Tři záběry Saturnu, zcela vlevo je lednový od amatérského astronoma ve viditelném světle, další je zachycuje nižší vrstvy atmosféry a poslední vpravo vyšší, normálně klidné. Bouře v něm je jako bílý bod.

FOTO: NASA

Tento typ bouří je asi desetkrát silnější než běžné na planetě a deset tisíckrát silnější než na Zemi.

Video

Bouře na Saturnu, jak ji zachytili amatérští pozorovatelé. Zdroj: Youtube.com