V hlubokém vesmíru vznikají černé díry zhroucením obřích hvězd a pak nenasytně pohlcují hmotu i světlo. Miniaturní hvězdy naopak částice hmoty nepohlcují, ale podle nové teorie, o které informuje server MailOnline je drží pohromadě na orbitech kolem sebe.

Tvrdí to alespoň dvojice vědců, Aaron P. VanDevender a J. Pace VanDevender, orbitální efekt přirovnávají k silám, které drží elektrony kolem jádra, místo, aby se do něj zhroutily a byly jím pohlceny.

Miniaturní černé díry jsou podle VanDevenderse gravitačním ekvivalentem atomu. Ve svém teoretickém konceptu tvrdí, že Zemí projdou každoročně milióny kilogramů malých černých děr ve formě temné hmoty. Výsledkem těchto střetů miniaturních černých děr s modrou planetou je podle něj, to, že černá díra je vyvlečena z částicového obalu a černá díra pokračuje dál. Jediným následkem je mírná radiace.

Tuto teorii však bude těžké ověřit, protože sami autoři upozorňují, že není jak miniaturní černou díru - její průlet - zaznamenat a potvrdit. „Bude to komplikované, ale ne nemožné,“ slibuje VanDavender.