Jeho poslední mise se tak uskuteční zřejmě nejméně o 48 hodin později, uvedla stanice ČNN. Jak dlouhé zpoždění bude, ale zatím není jasné. Na páteční start se mimo jiné chystal prezident Barack Obama.

Podle prognóz měl být viditelný dokonce „dvakrát“ - vlastní raketoplán a vedle ještě setrvačností po stejné dráze letící hlavní palivová nádrž.

Oba objekty měly být díky postavení vysoko nad Zemí stále osvíceny slunečním světlem, zatímco pozorovatelé by už měli noc. Endeavour a palivová nádrž by tak na obloze po tři minuty zářily jako blízká dvojice jasných hvězd. Jasnější Endeavour žlutobíle, palivová nádrž díky svému okrově oranžovému nátěru by byla ozanžovější.

Start z odpalovací rampy na floridském Mysu Canaveral byl plánován na 21,47. Startovací okno je velice krátké, otevírá se o pět minut dříve a trvá jen deset minut. Asi po osmi a půl minutě se palivová nádrž oddělí, ale vlivem setrvačnosti ještě dlouho poletí po stejné dráze jako raketoplán.

Krtek bude doprovázet amerického astronauta Andrewa Feustela na misi STS 134.

Krtek bude doprovázet amerického astronauta Andrewa Feustela na misi STS 134.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Nad střední Evropou se měl objevit asi devět minut po desáté hodině večer 25 stupňů nad západním horizontem a přeletí noční oblohou, aby zmizel v úhlu asi 18 stupňů na jihu. Raketoplán bude možné pozorovat i během pozorovat ještě několikrát (podrobnosti na http://spaceflight.nasa.gov/realdata/sightings/)