"Chceme dát studentům z jiných vysokých škol šanci se podívat, jak se u nás žije," uvádí lodžský kněžský seminář na svých internetových stránkách. Podívat se do něho je za běžných podmínek prakticky nemožné, i blízcí studentů se s nimi během návštěv setkávají ve zvláštní místnosti.

Seminář své dveře studentům "z venku" otevře tento pátek, budou v něm moci zůstat do nedělního dopoledne. "Nebudeme kvůli nim pořádat žádné výjimečné akce," ujistil v deníku Gazeta Wyborcza prefekt semináře Mariusz Rucki.

"Víkendoví klerici" si v pátek odpoledne se svými kolegy, kteří si cestu duchovních už vybrali, v lodžské katedrále připomenou svátek Zvěstování Panny Marie. Po večeři je čeká ještě jedna mše. Na ponocování budou muset zapomenout, protože od 22. hodiny v semináři začíná noční klid a protože v sobotu budou muset vstát už v šest hodin ráno a jít na mši. Po snídani je čekají přednášky z teologie a etiky, odpoledne se budou moci projít po městě, večer si návštěvníci semináře s kleriky zahrají fotbal. Pak se pomodlí růženec a půjdou spát.

Prefekt semináře Rucki doufá, že díky bezplatnému "víkendu otevřených dveří" se o studium v kněžském semináři bude zajímat více uchazečů. V Lodži, třetím největším městu v Polsku, si tuto dráhu vybírá okolo deseti lidí ročně.

Ruckého zaskočilo, jaký ohlas nabídka strávit víkend s kleriky vyvolala. Počítal s tím, že se mu ozve několik zájemců, má jich ale už přes deset. "Pro někoho dva dny v kněžském semináři znamenají novou zkušenost, jiní se chtějí zblízka podívat na to, o co se už delší dobu zajímají a k čemu je to táhne," řekl Rucki.