„Jelikož technologický vývoj jde neustále kupředu a nedošlo k posunu energetických tříd, kategorie A přestala stačit a začalo se používat značení A+, A++ a A+++,“ vysvětluje příčinu změn Juraj Krivošík ze společnosti SEVEn.

Áčko už nestačí

„Výrobci již delší dobu hodnocení A+, A++ a A+++ používají, až nyní jsou ale tyto kategorie oficiálně součástí štítků a spotřebitel tak reálně vidí rozdíl mezi jednotlivými výrobky,“ potvrzuje Martin Sailer, generální ředitel české pobočky evropského sdružení CECED, jehož členy jsou výrobci domácích spotřebičů. Například u chladicích zařízení se podle Sailera již nyní na trhu nesmí objevit kategorie B a horší, prodávat se tedy mohou pouze spotřebiče kategorie A, a i v té jsou velké rozdíly.

Letos se ještě spotřebitelé mohou setkávat s oběma variantami štítků a na konci roku 2011 již bude povinné používání nových, graficky i obsahově upravených štítků. Nový od starého rozeznají spotřebitelé na první pohled, změnila se jeho vizuální podoba a do určité míry i informační obsah. Veškeré informace jsou vyjádřeny piktogramy a jsou jazykově neutrální.

Spotřeba praček se změří přesněji

Nemění se jenom grafická podoba štítku, ale i jeho obsahová podoba. Jedním z příkladů je měření spotřeby energie u praček, které nově nesestává jenom z měření spotřeby na plný cyklus s 60 stupni Celsia, ale nově u 60 i 40 stupni a s celou a poloviční náplní. Informace na štítku tak bude reflektovat reálnější formu spotřeby energie v domácnostech.

Další legislativní novinkou je, že veškerá inzerce, která bude obsahovat informaci o ceně produktu, bude muset uvádět i jeho energetickou třídu.

Energetický štítek vyjadřuje energetickou náročnost provozu. Energetická třída daného spotřebiče je výsledkem porovnání pevně daných parametrů a měření skutečných provozních hodnot spotřebičů, výsledkem pak je koeficient energetické účinnosti. Ten je pro zjednodušení vyjádřen škálou písmen, případně doplněnou o znaménka + ve třídě A.

Štítky dostanou i televizory

Energetickými štítky se dnes označují chladicí spotřebiče pro domácnost, myčky nádobí, elektrické trouby, pračky, sušičky prádla, klimatizační jednotky i světelné zdroje. Nově se rozrostla sekce chladících zařízení o domácí vinotéky a přenosné chladničky. „Ty mohou nést označení i B, C, někdy i D, záleží na použité technologii,“ doplňuje Sailer.

S energetickými štítky se spotřebitelé nově začnou setkávat i u televizorů. Do budoucna se do výčtu energetických spotřebičů budou zařazovat i další výrobky tak, jak pro jednotlivé kategorie bude vznikat legislativa a metodika měření.