Moničin tatínek se obrátil na policii a díky tomu byl pedofil zadržen. Dívčin příběh se pak stal součástí filmu Seznam se bezpečně, který před rokem natočil Seznam.cz. Rozeslal jej do základních škol, kde se stává běžnou součástí mediální výchovy na druhém stupni.

Ti, kteří se na tvorbě filmu podíleli, jezdí nyní za dětmi na besedy do škol a společně s nimi diskutují na témata spojená s bezpečností na internetu a tolik populárních sociálních sítích.

Besedy na školách ukazují, jakému nebezpečí jsou děti vystaveny

Na besedu, která se konala minulý týden na základní škole v Novém Strašecí, přijela poprvé i sama Monika, aby se bezprostředně podělila s dětmi o své otřesné zážitky. Školáci ji napjatě sledovali a byli zaskočeni mírou nebezpečí, kterému jsou ve skutečnosti dennodenně na internetu vystaveni.

Moničin příběh je přitom jen jedním ze čtyř skutečných příběhů, které se staly na sociálních sítích a jež film prezentuje.

„Pokud se vám na internetu stane nějaké příkoří, nebojte se někomu svěřit. Uvědomte si, že v tom nikdy nejste sami,“ zdůrazňuje dětem Martin Kožíšek, specialista na sociální sítě ze Seznam.cz.

Celý film je možné shlédnout na stránkách seznamsebezpecne.cz, kde mohou lidé také nahlásit závadný obsah na internetu, nebo požádat odborníky o pomoc.

Rodičovské desatero bezpečnosti dětí na internetu
1. Vyzvěte děti, aby si s vámi povídaly o tom, jak tráví čas na internetu. Bavte se na internetu společně s dětmi.
2. Naučte děti věřit svým instinktům. Pokud je při pobytu on-line něco znepokojuje, měly by vám o tom říci.
3. Jestliže děti navštěvují konverzační místnosti, používají programy zasílání rychlých zpráv (IM), videohry on-line nebo provádějí na internetu jiné činnosti vyžadující identifikaci uživatele pomocí přihlašovacího jména, pomozte jim toto jméno vybrat a přesvědčte se, že toto jméno neprozrazuje žádné osobní informace.
4. Trvejte na tom, aby děti nikdy neposkytovaly svou adresu, telefonní číslo ani žádné jiné osobní informace, včetně toho, kam chodí do školy nebo kde si rády hrají.
5. Naučte děti, že rozdíl mezi dobrým a špatným platí na internetu stejně jako v reálném životě.
6. Ukažte dětem, jak mají respektovat ostatní uživatele online. Zajistěte, aby věděly, že pravidla slušného chování zůstávají stejná i při práci s počítačem.
7. Zajistěte, aby děti respektovaly právo na vlastnictví ostatních v režimu online. Vysvětlete jim, že vytváření nelegálních kopií práce jiných lidí (hudby, videoher a dalších programů) je stejné jako krádež v obchodě.
8. Informujte děti, že se nikdy nesmí setkávat s přáteli z internetu osobně. Vysvětlete jim, že přátelé z internetu nemusí být těmi, za které se vydávají.
9. Poučte děti, že ne vše, co si přečtou nebo uvidí na internetu, je pravda. Vyzvěte je, aby se vás zeptaly, pokud si nejsou jisté.
10. Kontrolujte činnost svých dětí online pomocí pokročilého internetového softwaru. Funkce rodičovské kontroly vám pomohou filtrovat škodlivý obsah, monitorovat weby navštěvované dětmi a zjišťovat, co na těchto webech dělají.