„Vytvoření odpovídajících prostor pro Filozofickou fakultu je pro univerzitu prioritou. Některé její budovy se dlouhodobě nacházejí v nevyhovujícím stavu, ale ani přes dřívější přísliby ministerstva školství se prostředky na rekonstrukci nepodařilo získat. Zvolili jsme proto cestu evropských fondů. Připravili jsme kvalitní projekt a nic by nemělo bránit tomu, aby fakulta potřebné prostředky získala,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Rozhodnutí o přidělení prostředků lze očekávat už začátkem příštího roku. Přestavba by tak mohla být hotova na konci roku 2014.

Klíčovou součástí rekonstrukce bude zbourání tzv. traktu B2, který se nachází v areálu fakulty v ulici Arna Nováka, a stavba nové budovy na stejném místě. Ta bude mít šest nadzemních a dvě suterénní podlaží, v nichž bude umístěno podzemní parkování a depozitář knih propojený se stávající fakultní knihovnou. Plánuje se i rekonstrukce sousedních budov A a B1, nové řešení vstupu a úprava nádvoří.

„Naším cílem je především vybudovat moderní infrastrukturu, která vytvoří podmínky pro kvalitní doktorské studium a špičkovou vědeckou práci,“ uvedl vědecký ředitel projektu Jan Zouhar.

Budovy A a B1 byly postaveny v letech 1871–72 a 1905 pro městský sirotčinec. Fakulta je začala postupně využívat v letech 1919–1923 a od té doby nebyly kompletně rekonstruovány. Objekt B2 byl postaven v roce 1922 jako dočasná stavba a měl být do deseti let nahrazen novou budovou. Nakonec ale sloužil až do loňského léta, kdy musel být kvůli narušené statice uzavřen. Část fakulty se proto přesunula do náhradních prostor.