Letošnímu akademickému žebříčku světových univerzit (Academic Ranking of World Universities - ARWU) znovu vévodí americké školy, kterých je v první desítce hned osm. Proniknout do desítky se podařilo už jen dvěma britským stálicím na univerzitním nebi: Cambridgeské univerzitě, která obsadila páté místo, a Oxfordské na desátém místě.

Na první pozici žebříčku sestavovaného šanghajskou univerzitou CWCU i nadále figuruje Harvardova univerzita, jež si udržuje prvenství už osm let. Za ní figurují Kalifornská univerzita z Berkeley a Stanfordova univerzita.

"Své umístění Univerzita Karlova považuje za úspěch, ambicí univerzity je však dosáhnout umístění v nejlepší dvoustovce. Pokud chce mít Česká republika UK jako jednu ze svých prestižních značek, musí jí k tomu vytvořit odpovídající podmínky," komentoval umístění nejstarší české vysoké školy její rektor Václav Hampl.

Rozpočet pro české VŠ se bude krátit

Česko však dává na vysoké školy stále méně peněz, příští rok se jim zkrátí rozpočet asi o 300 miliónů korun. Od roku 2013 by se mělo na českých vysokých školách začít platit školné. Vysoké školné se přitom platí na většině prestižních světových univerzit.
Z Evropy se do první stovky prosadilo 32 škol, z toho 27 z Evropské unie. Kromě zmiňovaných slavných britských univerzit jde například o dvojici škol ze švýcarského Curychu, dalších osm britských univerzit a tři francouzské instituce. Na 74. místě je nejlepší ruská škola - Moskevská státní univerzita.

V Evropě je UK na 100. příčce

Mezi 500 nejlepšími univerzitami světa je jich 260 z Evropy. Univerzita Karlova se mezi nimi umístila na 100. místě. Dobře si v pořadí vedly i univerzity z Kanady či Japonska, které mají v první stovce nejlepších světových škol čtyři, respektive pět zástupců.
Země EU měly loni v první stovce 26 škol, letos o jednu více. EU si hodně zakládá na podpoře školství, ale přesto za Spojenými státy citelně zaostává. I tak jí ale patří stříbrná příčka, uvažujeme-li o oblastech, kde studovat, podotkl server EUObserver.

Specializované centrum Šanghajské univerzity se hodnocení nejlepších vysokých škol věnuje řadu let. Školy se poměřují kupříkladu množstvím držitelů Nobelových cen i dalších významných ocenění mezi učiteli a absolventy, nebo počty publikací tamních kapacit v prestižních vědeckých časopisech.

Americký akademický list Chronicle of Higher Education soudí, že ARWU je považován za nejvlivnější mezinárodní žebříček na poli univerzit.