Inspekce začala školu prověřovat, když z ní v lednu najednou odešlo asi 20 studentů druhého ročníku. Stěžovali si, že ve vyučování se začalo stále více objevovat náboženství, škola přitom není církevní. "My nemáme oporu v zákoně, abychom to mohli prověřovat," upozornil ale Vacek.

I klasická inspekční prověrka však odhalila vážná pochybení. "Personální i materiální zajištění výuky je podprůměrné," konstatovaly inspektorky. Četné chyby se prý objevily také v přijímacím řízení, nedostatečné je i vybavení a prostory, ve kterých se škola nachází. "Někteří žáci, kteří se neztotožňují s pravidly stanovenými školou, popřípadě mají horší studijní výsledky, jsou vedením školy občas nevhodně označováni jako negativní," stojí také v inspekční zprávě.

Inspekce se ještě vrátí

Podle Vacka se proto inspekce na školu ještě letos vrátí a ověří, jak se škola pokusila jejich výtky odstranit. Zároveň prý poslali zprávu o inspekci na magistrát, který by mohl škole dokonce odebrat část státních dotací. Úřednice na magistrátu ale zatím nechtěla případ komentovat.

Majitelky gymnázia, které ho zároveň vedou, patří k Církvi adventistů sedmého dne. Ředitelka školy Eva Kudrnová ale náboženství ve výuce i jakékoliv rozdělení studentů na negativní a pozitivní už na začátku celé kauzy popřela. Studenti podle ní z gymnázia odešli kvůli špatnému prospěchu.

Gymnázium Amazon nabralo první studenty v září 2008. Škola se orientuje na výuku jazyků, hlavně angličtiny, vyučovaných rodilými mluvčími. Roční školné činí 32 000 korun.