Tématem letošního v pořadí už 21. ročníku astronomické školy je především pozorování Měsíce. Proti minulým letům ale hvězdárna připravila novinku. "Prezentace informací o Měsíci bude tentokrát kompletně v digitální podobě. Budeme je nabízet velmi atraktivní formou, zatímco v minulých letech to byly spíše statické obrázky," popsal ředitel hvězdárny, astronom Jiří Prudký..

Kurzu se v prostějovské hvězdárně může účastnit nejvýše sedm zájemců, přesně tolik je jim totiž k dispozici i hvězdářských dalekohledů. Seřídit složitý přístroj je navíc poměrně složité: amatérští astronomové jej musejí mít po dobu kurzu nastavený přesně pro svůj zrak.

Měsíc vystřídal Perseidy a Jupitera

Účastníci kurzu se letos během šesti dnů naučí základním znalostem o Měsíci a letní hvězdné obloze nebo sluneční soustavě. Témata kurzu se pravidelně mění. V minulosti se jeho účastnící věnovali například Perseidám nebo pozorování Jupitera. Někteří se proto na letní astronomickou školu vracejí i opakovaně.

Zajímavý program připravila hvězdárna také pro děti. První srpnový týden pro ně uspořádá prázdninovou školičku, tentokrát věnovanou kometám.

"Z komet se rekrutují meteory a takzvané meteorické roje a protože z 12. na 13. srpna budeme procházet rojem Perseid, což je nejatraktivnější meteorický roj vůbec, tak z toho důvodu připravujeme děti formou takovéto školičky na to, aby jej mohly pozorovat," uvedl Prudký. Na rozdíl od kurzu pro dospělé příznivce astronomie nebude počet dětských účastníků nijak omezený.