„Je to zřejmě plyn, který je spotřebovávaný živými organismy podobně jako kyslík na Zemi,“ řekl astrobiolog Chris McKay z NASA. Jiná studie čerpající z dat získaných sondou Cassini se zaměřila na uhlovodany na povrchu Titanu za současného nedostatku acetylenu, které mohou sloužit jako zdroj živin pro organismy, které se místo vody opírají o metan.

„Pokud by se to prokázalo, bylo by to dvojnásob vzrušující, protože by šlo o jinou formu života, než jakou známe,“ uvedl pro server LiveScience McKay. Ovšem řada vědců upozorňuje, že zjištěné údaje sice mohou, ale také vůbec nemusejí souviset s nějakou formou života.

Vědci se zaměří nejdříve na jiná vysvětlení

"Vědecký konzervatizmus nás vede k tomu, že biologické vysvětlení by mělo být až poslední volbou po vyloučení celé škály ne-biologických možností," zdůraznil Mark Allen, vedoucí výzkumu zaměřeného na Titan. "Máme před sebou hodně práce. Pravděpodobnější je, že za vším je nějaký chemický proces."

McKay se ovšem nevzdává naděje a uvedl pro Space.com, že "oba závěry jsou stále ještě předběžné“.

Možnost existence organismů založených na metanu je pouze spekulativní. Na Titanu jsou teploty kolem -179 stupňů Celsia , a tak je metan jedním z mála kandidátů na kapalinu, která by zastoupila vodu, která se na Titanu vyskytuje ve formě ledu.

Záhada vodíku zatím nahrává možnosti existence života. Ovšem modely procesů v atmosféře Saturnova měsíce jsou jen nedokonalé.

Vědci nicméně předpokládají, že vodík vzniká v horních vrstvách atmosféry působením slunečního UV záření, které rozkládá acetylen a metan. Ale místo toho, aby byly molekuly vodíku rovnoměrně rozptýleny v atmosféře, "stékají" a mizí na povrchu.

Darrell Strobel, který se věnuje studiu procesů na Titanu, něco takové ho nečekal. Vodík je podle něj inertní lehký plyn, který se měl vznášet ve svrchních sférách a unikat. Jenže to nedělá a příčina tohoto jevu není známá.

Přečtěte si také: Věda jako zisk, nebo poznání?

Vytvoření syntetické kopie organismu zvedlo bouřlivou debatu o etice.
Více se dočtete ve čtvrtek v deníku Právo (příloha Café). (inzerce)