Středozemí moře zapadá do celkové mozaiky, kdy se podle vědců světový oceán ve svrchní vrstvě ohřál od roku 1993 do roku 2008 o 0,64 wattů na metr čtvereční. Jakkoli se to může zdát zanedbatelné, odpovídá to energii, kterou by oceánu dodal výbuch stovky atomových bomb během sledovaného období. [celá zpráva]

Ve Středozemí navíc srovnání s podobnými měřeními z roku 1990 naznačují, že se procesy kvůli oteplování klimatu v oblasti během posledních deseti let zrychlují. Nicméně to podle autora studie Manuela Vargase-Yáñeze musí potvrdit další dlouhodobá měření.

Vědci analyzovali teplotu a slanost mořské vody ve třech vrstvách - od hladiny do hloubky 200 metrů, druhá vrstva od 200 do 600 metrů, kterou tvoří voda z Atlantiku a také masa, která se do západního Středomoří dostává přes Sicilský průliv. A třetí měřená vrstva zahrnovala hloubky větší než 600 metrů.

Právě nejhlubší vrstva vykazuje nárůst teploty. Slanost vody se pak zvyšuje s tím, jak se z moře odpařuje více vody, než kolik se jí do moře dostává. „Objem vody klesá, ale sůl zůstává,“ vysvětluje Vargas-Yáñez. Zvýšené odpařování souvisí nejen s vyšší teplotou vody, ale i se vzrůstající teplotou atmosféry v oblasti.