Podle serveru Bad Astronomy byl obr zachycen na snímcích z teleskopu ESO v Chile. Jde o jednu z největších zaznamenaných hvězd, jejíž váha je 180 oktiliónů tun (tedy 180 000 000 000 000 000 000 000 000 000 tun).

Vzhledem k tomu, že takový obr letí vesmírem sám, je pravděpodobné, že ho z rodící se soustavy musely vystřelit ohromné síly. Astrofyzici uvažují o tom, že muselo jít o druhou hvězdu, která musela být 100 až 120 větší než naše Slunce. Její kolaps pak udělil nejspíš gigantickému hvězdnému tulákovi rychlost, se kterou by cesta ze Země na Měsíc trvala jednu hodinu, ačkoli misi Apollo to trvalo tři dny.

Vystřelení hvězdy se tak dá přirovnat k hodu kladivem. Dvojhvězdy takové velikosti kolem sebe kroužily obrovskou rychlostí a v určitém okamžiku se větší hvězda zhroutila, což mělo stejný efekt, jako když atlet odhodí kladivo.

Naštěstí se hvězda utrhla poměrně daleko, přestože se jedná o satelitní galaxii Mléčné dráhy ve Velkém Magellanově mračnu v souhvězdí Mečouna, ve vzdálenosti 180 tisíc světelných let.

Přečtěte si také: Je vesmír skutečně nekonečný? Možná že je všechno úplně jinak...

Více se dočtete ve čtvrtek v deníku Právo (příloha Café).