Přitom hned po vypuštění, 24. dubna 1990, se zdálo, že NASA dostala na oběžnou dráhu ošklivé káčátko, které kvůli špatným čočkám a zrcadlům posílalo obrázky, které měly daleko k dokonalosti. Trvalo tři roky, než Ed Weiler s týmem dalších vědců na projektu NASA zorganizovali servisní misi k Hubblu, který pak začal odkrývat krásy vzdálených galaxií.

Atlantis zachytil robotickou paží Hubbleův teleskop.

Atlantis zachytil robotickou paží Hubbleův teleskop.

FOTO: Reuters

Nakonec se Hubble dočkal ještě dalších čtyř servisních misí, které dále vylepšily technické parametry tohoto 12,5 tunového zařízení, které je zaparkováno na orbitě 563 kilometrů nad zemským povrchem. Stal se společným projektem NASA a Evropské kosmické agentury, které do jeho mise investovaly 10 miliard dolarů.

Spirální galaxie M 81. Snímek zachycuje jak vypadala před 300 milióny let.

Spirální galaxie M 81. Snímek zachycuje jak vypadala před 300 milióny let.

FOTO: Právo

Hubble se po všech vylepšeních dívá nejen do veliké dálky, ale vlastně i do minulosti vesmíru, do doby 600 000 let po zrození vesmíru, který je v současnosti starý 13,7 miliardy let. Po všech opravách a vylepšeních je Hubble podle odborníků 90krát silnější než na počátku.

Zánik supernovy v souhvězdí Býka.

Zánik supernovy v souhvězdí Býka.

FOTO: Právo

Nicméně přesto nejde Hubbleův teleskop vylepšovat do nekonečna a poměrně brzy se má dočkat nové konkurence. NASA chce v roce 2014 vypustit novou vesmírnou observatoř infračervený vesmírný teleskop James Web.

Rudý obr v souhvězdí Jednorožce 600 000krát jasnější než Slunce.

Rudý obr v souhvězdí Jednorožce 600 000krát jasnější než Slunce.

FOTO: Právo