V loňském roce se do soutěže přihlásilo 174 projektů, přičemž vítězům byly rozdány ceny v celkové hodnotě 380 tisíc korun a poskytnuty investice v objemu 2,5 miliónu korun.

V hlavní kategorii vyhrál nápad flexibilní brusky Flexicat Tools pro úpravu velkých a zakřivených ploch. Právě autor projektu Petr Froněk je důkazem, že statut studenta není nezbytným předpokladem pro úspěch v soutěži. Někdejší úspěšný makléř vymyslel originální nářadí na principu automobilového stěrače, když hledal úsporné řešení při stavbě své vysněné lodi.

V kategorii Student podnikatel zvítězil loni projekt Keepinhead.com přinášející novou formu výuky frází a slovíček a v kategorii Potenciál dopadl nejlépe svačinový systém Snacker, který rozváží svačiny přímo do škol.

Podnikat chce polovina studentů

„Z našeho loňského průzkumu vyplynulo, že téměř polovina vysokoškolských studentů by chtěla po skončení školy podnikat. Obávají se však nedostatku finančních prostředků a zkušeností. Cílem soutěže je pomoci jim osamostatnit se a zrealizovat své podnikatelské sny. Soutěž je však příležitostí i pro lidi z řad široké veřejnosti, kteří berou zahájení vlastního podnikání jako alternativu k zaměstnání,“ řekl Martin Kešner, výkonný manažer Institutu rozvoje podnikání (IDE).

Soutěž je určena pro jednotlivce i týmy. Až do konce dubna do ní může být prostřednictvím stránky www.napadroku.cz přihlášen libovolný podnikatelský záměr, nápad na rozšíření firmy či projekt pro investory, který dosud nebyl realizován nebo je ve stádiu rozjezdu kratší dobu než dva roky. Přihlášené projekty budou soutěžit ve třech kategoriích. Vedle hlavní kategorie Nápad roku 2010 pro nejlepší podnikatelský záměr jde o kategorii Student podnikatel pro nejlepší studentský projekt a kategorii Potenciál pro projekt s nevětším potenciálem růstu.

„Myšlenka soutěžního projektu nám přijde zajímavá a v současné situaci také velmi aktuální a přínosná. Jsou to právě nové nápady, co často určují další rozvoj podnikatelského prostředí. Charakter projektu, který dává prostor studentům i širší veřejnosti, proto u nás vyvolává pozitivní očekávání,“ řekl Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí společnosti UniCredit Bank.