NASA by tak současně zabila dvě mouchy jednou ranou. Posílá raketoplány do výslužby a nemá prostředek pro pilotované lety do vesmíru s lidskou posádkou. A navíc byl další průzkum Měsíce - navázaní na projekt Apollo - zatím vyškrtnut, protože by to zatím bylo z větší části jen opakování desítky let starých misí.

Ovšem vyslání humanoidního robota, kterého by mohli ovládat různí experti - především geologové přímo ze Země, by přineslo cenné poznatky - nejen o Zemi, ale i technologii "avatarů", která má rozsáhlé možnosti použití, které se nemusí omezovat jen na průzkum Měsíce, ale i na průzkum nebezpečných míst na Zemi, o vojenském využití nemluvě.

Pokud jde o vesmír - pro vyslání robota avatara je vhodný právě Měsíc (Země samozřejmě také), Mars je však pro současné komunikační technologie příliš daleko. Na Měsíci bude docházet jen k třísekundovému zpoždění mezi pokynem robotovi a dobou, kdy jej opravdu vykoná.

Rozdíl mezi tím, když se po Měsíci pohybovali obyčejní astronauti a astronauti proškolení pro průzkum zkušenými geology se projevil už u mise Apollo 15. Výsledky přivezené na Zemi byly mnohem hodnotnější než u těch předchozích.

V projektu lunárního avatara by se na jednom robotovi mohli střídat odborníci z různých oborů. Jeho vyslání by přitom bylo mnohem jednodušší než v případě lidské posádky. Bez nároku na vodu, vzduch, potraviny a skafandry by modul a raketa s avatarem mohly být mnohem lehčí a tedy i levnější.