Hlavní obsah

Vědci v moři objevili 5000 nových druhů včetně kraba "Yettiho"

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Díky mezinárodnímu projektu, který trval deset let, objevili vědci při průzkumu moří a oceánů přes 5000 nových druhů. O předběžných závěrech projektu Sčítání mořských organismů, které experti představili v americkém San Diegu, informoval server BBC News. Mezi objevy je i nový druh korýše, kterému vědci kvůli chlupatým končetinám přezdívají "krab Yetti".

Článek

Projekt začal v roce 2000 a oficiální závěry budou zveřejněny v Londýně letos v říjnu. Na projektu pracovalo přes 2000 vědců z 80 zemí. Zkoumání a pozorování celkem až čtvrt miliónů mořských organismů stálo přes 650 milionů dolarů.

Jedním z nově objevených živočichů je i desetinohý bílý korýš Kiwa hirsuta s chlupatými končetinami, kvůli kterému museli vědci do klasifikace zavést novou čeleď Kiwaidae. Asi 15 centimetrů dlouhého, zřejmě slepého živočicha, kterému se přezdívá "krab Yetti", objevili v roce 2005 američtí oceánografové ve vodách Tichého oceánu jižně od Velikonočního ostrova.

Dalším objevem byl třeba nový druh mořské houby, která produkuje chemickou látku s protirakovinnými účinky. Látku nyní vědci zkoumají vzhledem k jejímu potenciálnímu využití v medicíně.

Velké množství nových druhů vědci objevili ve velkých hloubkách.

Korálové útesy v ohrožení

Cílem projektu bylo podrobně popsat podmořský život, což by mělo sloužit jako podklad pro vznik globální sítě chráněných podmořských oblastí. Podle britského biologa Jasona Halla-Spencera jsou ve velkém ohrožení například korálové útesy. "Skoro všechny korálové útesy, které jsem viděl, byly poškozeny vlečnými sítěmi lodí," citovala vědce BBC. Podle něj takto člověk narušuje podmořské oblasti plné korálů starých tisíce let.

Podle něj bude nyní díky novým datům usilovat o změnu politiky při ochraně podmořských oblastí.

Při klasifikaci organismů vědci používají takzvaný "barcoding" - tedy novou metodu označování živých organismů na základě jejich genetických informací. Metoda se dá představit podobně jako označování výrobků pomocí čárových kódů. Tímto způsobem prý zatím vědci popsali asi 10 000 druhů mořských živočichů.

Reklama

Výběr článků

Načítám